Bariatrik cerrahi - Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

Bariatrik cerrahi

Kimler tüp mide ameliyatına uygun değildir?

Günümüzde bariatrik cerrahi için tüp mide ameliyatı  olmak isteyen hastaların hepsine ameliyat uygulamıyoruz; çünkü kişilerin ameliyatın başarısı için belli kriterlere uygun olması  gerekmektedir. Bunlardan birincisi eğer vücut kitle indeksiniz 35 in altında ise, genellikle bu hastalara ameliyat dışında başka yöntemler  kilo verdirmeye çalışıyoruz. Ayrıca ciddi alkol ve madde bağımlılığı olan, tedavi edilmemiş psikiyatrik problemi olan hastalar veya ciddi anestezi riski olan hastalarda bu ameliyatı uygulamamakta fayda vardır.

 

Kimler tüp mide ameliyatı olabilir?

Bariatrik cerrahi güvenliği ve başarısı için hasta seçimi önemli bir konudur. Tüp mide ameliyatı olabilmek için hastaların belli kriterlere uygun olması gerekir. Bunlardan en önemlisi vücut kitle indeksinizin 35’in üstünde ve bir takım yandaş hastalıklarınızın olması veya 40 üstünde ise herhangi bir yandaş hastalığı olmaması gerekmektedir. Genellikle günümüzde bu ameliyat genellikle 18 ila 65 yaşı arasında uygulanan bir ameliyattır. Bu ameliyat açısından ameliyat öncesi yapılan anestezi muayenesinde kabul edilebilir bir riskinizi olması gerekmektedir. Herhangi bir madde bağımlılığınızın ve alkol bağımlılığınızın olmaması ve ameliyattan sonra da bizim size önereceğimiz diyete adapte olabileceğinizi ameliyat öncesi görüşmemizde anlamış ve bilmiş olmanız önemlidir.

 

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Genellikle daha çok obezite cerrahisi ile birlikte metabolik cerrahi de kullandığınız bir yöntemdir. Tip 2 diyabeti kontrol altına almada çok etkilidir. Midenin hacmi küçültülürken aynı zamanda da ince bağırsak kısmın mideye bağlanarak gıdanın ince bağırsağın ortalarına geçmesini sağlayan bir ameliyat şeklidir.

Böylece  hasta hem kilo vermekte hem de  metabolik problemleri  çok hızlıca düzelmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir ?

Tüp mide (laparoskopik sleeve gastrektomi)  ameliyatı günümüzde obezite cerrahisinde en sık kullanılan ameliyatlardan bir tanesidir. Bu ameliyatta yapılan işlem midenin 1000-1500 cc olan hacminin yaklaşık 100-150 mililitreye düşürülmesidir. Avantajları ise diğer yöntemlere göre daha kısa bir ameliyattır. Gıdaların fizyolojik olarak akış hızı ve yönü değiştirilmemektedir. Buna bağlı olarak daha süre olarak diğer yöntemlere göre daha kısadır. Hastanın ameliyat sonrası gıda, vitamin takviyesine  almasına gerek yoktur.

 

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu genellikle bizim endoskopik olarak uyguladığınız kilo verdime yöntemlernden birisidir. Mide balonunda yapılan, midenin içerisinde hacim oluşturucu bir balon yerleştirilmesi işlemidir. Bu şekile midede aldığımız hacim ya da gıda daha az olmaktadır. Geçici bir işlem olup, altı ay sonra çıkarılmaktadır. Genellikle cerrahi uygun olmayan ya da vücut kitle indeksi 35 in altında olan hastalarda uyguladığımız bir yöntemdir.

>> Bu bölüm ile ilgili diğer konular