FITIK CERRAHİSİ - Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

FITIK CERRAHİSİ

PROF. DR. ADEM DERVİŞOĞLU

Fıtık, bir iç organın, normalde içinde bulunduğu beden bölgesindeki zayıf bir noktadan dışarı çıkmasıdır. Bu zayıf noktalar en çok kasıklar, göbek ve varsa ameliyat kesi yerleri olduğu için fıtıklar en çok bu bölgelerde oluşur. Genel cerrahi pratiğinde bizim sık görülen bir hastalık grubudur. 100 hastadan 2-5’inde fıtık görülür. Karın duvarı fıtıkların yüzde 90’ ı kasık fıtığıdır.

Fıtık teşhisi konan hastanın ameliyat dışında tedavi şansı bulunmamaktadır. Geçmiş yıllarda zayıf dokular birbirine dikilerek, ameliyatlar yapılmaktaydı. Tekrar fıtığın oluşma şansı%15 düzeyindeydi. Günümüzde sentetik yamalar (mesh) kullanılarak, gerilim oluşturmadan yapılan ameliyatlar ile tekrarlama oranı % 1 civarıdır.

Son yıllarda fıtık cerrahisinde açık yapılan ameliyatlar, laparoskopik yöntemle başarılı ile uygulanmaktadır.

Prof. Dr. Adem Dervişoğlu​

Adem Dervişoğlu, 1966 yılında Rize Çamlıhemşin ‘de dünyaya gelmiştir. İlk ve lise eğitimini Ankara ‘da tamamlayan Adem Dervişoğlu; 1990 yılının sonunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık, doktora ve yeterliliğini 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır..