ANOREKTAL CERRAHİ - Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

ANOREKTAL CERRAHİ

PROF. DR. ADEM DERVİŞOĞLU

Anorektal hastalıklar, anüs (makat) ve kalın bağırsağın son 12-15 cm uzunluğunda rektum bölümünü etkileyen ve ilgilendiren hastalıklardır. Çok fazla hastalık ve şikayet olmakla birlikte, hemoroidal hastalık (basur), anal fissür (makat çatlağı), perianal fistül (makat fistülü) ve pilonidal sinüs (kıl dönmesi) genel cerrahi pratiğinde en sık görülen hastalıklardır.

Hastaların korkması ve utanması nedeniyle tıbbi tedavi almak için hekime başvurmamasından dolayı bu bölge hastalıkların tam sıklığı bilinmemektedir. Hastalığın yaygın görülmesi ve hastaların “utanma duygusu “nedeniyle muayeneden kaçınmaları nedeniyle, hasta hekime başvurmadan değişik tedavi yöntemlerini kullanır. Bu nedenler ne yazık ki; tanıda gecikilmiş perianal bölge veya rektum kanserinin hastanın hayatını etkilemesi söz konusu olabilmektedir. Hastaların uzman hekimler tarafından değerlendirilerek, radyolojik veya endoskopik incelemeler ile ameliyat öncesi detaylı değerlendirilmesi gerekmektedir.

Uzman hekim tedavi yöntemlerini, hastaların belirtileri, hastalığın tipine (iç veya dış hemoroidal hastalık), derecesine ve komplikasyonlarına göre karar vermelidir. Hastalık rahatlama tekrarlama ile seyrettiği tedavi süresince unutulmamalıdır. Bu arada reklam amaçlı kullanılan iyileşme garantili tedavinin mümkün olmadığını bilmenizde yarar vardır. Tedavide kesin çözüm, 5-10 dakikada kalıcı veya garantili, %100 başarı, hemoroide son gibi yaklaşımlar hem mümkün değildir hem de tıbbi ve etik sorun içermektedir.

Klasik cerrahi yöntemler ile ameliyatlar sıklıkla uygulanmakla birlikte, hastanın ameliyat sonrası ağrısının azaltılması ve normal hayata ve işe erken dönmesi amacıyla yüksek teknolojik cihazlar ile ameliyat yapılması önerilmektedir. Bu cihazlar ile yapılan ameliyatlarda amaç az doku hasarı, az rahatsızlık ve daha hızlı iyileşmedir. Laser yöntemi önerilen diğer bir yöntemdir. Bir çubuk aracılığıyla yapılan hemoroid ve fistül ameliyatları son yıllarda kullanımı artmaktadır.

Prof. Dr. Adem Dervişoğlu​

Adem Dervişoğlu, 1966 yılında Rize Çamlıhemşin ‘de dünyaya gelmiştir. İlk ve lise eğitimini Ankara ‘da tamamlayan Adem Dervişoğlu; 1990 yılının sonunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık, doktora ve yeterliliğini 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır..