Obezite Hakkında Merak Edilenler | Soru Cevap - Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

Prof. Dr. Adem DERVİŞOĞLU

Obezite Hakkında Merak Edilenler | Soru Cevap

Bir karar tüm hayatınızı güzelleştirebilir. Obezite dünyanın en büyük sağlık sorunu ve bu sorunu ortadan kaldırmak tek bir kararınıza bağlı. Sağlıklı, özgüvenli ve özgür bir hayat… Obeziteyle savaşınızda sizin yanınızdayız. Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu sayfada.

Obezite ameliyatı ile nasıl kilo vereceğim?

Farklı cerrahi yöntemler var ama en sık uyguladığımız tüp mide ameliyatı üzerinden bu sorunun cevabını kısaca verelim. Tüp mide ameliyatında midenin yüzde 70’lik kısmı çıkarılır ve mide küçültülür. Mide küçüldüğü için gıda alımı azalır. Ayrıca çıkarılan bölümde açlık hormonu dediğimiz ghrelin hormonunun da bulunması açlık hissiyatını azaltır. Hem açlık hissedilmediği hem de mide kapasitesinin azalması nedeniyle zayıflama gerçekleşir.

Obezite ameliyatı olmak için şartlar nelerdir?

Obezite ameliyatı olmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) vücut kitle indeksi (VKI) kullanılır. Bu hesaplamaya göre eğer VKİ’niz 40’ın üzerindeyse obezite ameliyatı için yeterliliğe sahipsiniz demektir. Eğer VKİ’niz 35’in üzerindeyse ve hipertansiyon, kalp veya şeker hastalığı gibi problemleriniz varsa yine obezite ameliyatı olabilirsiniz. Tabi bunların dışında yaşınızın, genel anestezi alabilirliğinizin ve psikolojik durumunuzun da elverişli olması gerekir.

En uygun obezite ameliyatı hangisidir?

5 farklı cerrahi yöntem vardır. Ancak en çok uygulanan yöntem sleeve gastrektomi (tüp mide) yöntemidir. Hangi yöntemin uygulanacağına sizin durumunuza bağlı olarak doktor karar verir. Yapılan ön görüşme, zayıflama geçmişiniz, kilonuz, vücut kitle indeksiniz, ek hastalıklarınız gibi tüm veriler sonrasında sizin için en iyi cerrahi yöntem seçilir.

Neden en çok tüp mide ameliyatı yapılıyor?

Tüp mide ameliyatının diğer yöntemlere göre avantajlarının çok, dezavantajlarının az olması ve nispeten bünyeye daha uygun olması onu en çok tercih edilen obezite cerrahisi yöntemi haline getiriyor. Gerektiği hallerde diğer yöntemlere çevrilebilmesi, nispeten daha kolay ve kısa süren bir ameliyat olması, hastanede kalış ve iyileşme sürecinin daha kısa olması tüp midenin önemli avantajları arasındadır.

 

 

Ameliyattan sonra kaç kilo veririm?

Verilen kilo miktarı hastanın mevcut kilosuyla alakalıdır. 150 kilo olan bir hasta ile 100 kilo olan hastanın vereceği kilo miktarı ve kilo verme süresi aynı olmayacaktır. Aynı zamanda hastanın diyetine uyması, sporunu aksatmadan yapması, sıvı alımına dikkat etmesi de verilen kilo miktarını etkileyecektir. Bu yüzden net bir rakam vermek doğru olmaz. Ancak 1 yılın sonunda hastanın ameliyata girdiği kilosu göz önünde bulundurularak ve tüp mide ameliyatı olduğunu varsayarak 50-80 kilo vermesini bekleriz.

Ay ay kilo verme sürecim nasıl olacak?

Obezite ameliyatı sonrası kilo verme süreci bir maratondur. Bizim beklentimiz 1 yılın sonunda hastamızın fazla kilolarının en az yüzde 70’ini vermesi yönündedir. Kilo verme süreci ilk ay hızlı bir şekilde başlar ve ilk 6 ay yüksek hızda devam eder. Hastanın mevcut kilosuna göre verdiği kilo miktarı ve kilo verme süresi değişecektir. Kilo verme süreci 1 yıldan sonra 2 yıla kadar ilk yıl kadar olmasa da devam eder.

İyi bir ameliyat için neler gereklidir?

İyi bir obezite cerrahisi süreci için öncelikle iyi bir ekip gereklidir. Cerrahın ya da cerrahların obezite cerrahisi alanında uzmanlaşması ve sayı olarak tatmin edici bir seviyede olması önemlidir. Yardımcı ameliyat ekibinin de özellikle obezite cerrahisi konusunda uzmanlaşması büyük avantajdır. (Biz uzun süredir aynı ameliyat ekibiyle çalışıyoruz ve bu sayede ekip mantığıyla hareket edebiliyor ve birbirimize olan güven sayesinde ameliyat sürecimizi konforlu geçiriyoruz.) Ekipmanın kaliteli olması ekip kadar önemli bir konudur. Obezite cerrahisinde birbirinden farklı kalitelerde alet ve cihazlar bulunabiliyor. Biz FDA onaylı, yüksek kaliteli, ekipmana bağlı riskleri en aza indirecek alet ve cihazları kullanıyoruz. Hastanenin koşulları bir diğer önemli konu. Ameliyathane, tetkik olanakları, hasta odaları, personel gibi unsurlar ameliyatı, ameliyat öncesi ve sonrasını doğrudan etkileyen faktörler. Tüm bunların dışında ameliyat sonrası süreçteki yakın takip ve bu yakın takibe uyum sağlayan hasta olduğunda başarılı bir zayıflama süreci geçirmemek için pek bir neden kalmıyor.

Ameliyattan önce nasıl bir süreçten geçeceğim?

Obezite cerrahisi için görüşmeye geldiğinizde öncelikle hikayenizi dinleyeceğiz. Daha önce diyet ve sporla kilo vermeyi deneyip başaramadıysanız, ölçümlerimiz sonrası vücut kitle indeksiniz 35’in üzerindeyse ve psikolojik olarak hazırsanız ameliyat sürecine başlayacağız. Kan tetkikleri yaparak değerlerinize bakacağız, vitamin ve mineral eksikleriniz varsa tamamlayacağız. Kilo almanıza yol açan ya da vermenizi engelleyen hormonal bozukluklarınızı araştıracağız. Endoskopi yaparak mide ve onikparmak bağırsağınızı değerlendireceğiz. Anestezi hekimimizle görüştüreceğiz. Ek hastalıklarınız varsa bu hastalıklara yönelik branş hekimlerimizle de görüştürdükten sonra tercihen ameliyattan bir gün önce hastaneye yatışınızı sağlayacağız. Diyetisyenimiz sonraki süreçte olduğu gibi ameliyattan önce de yanınızda olacak.

Operasyondan sonra doktor ve diyetisyen takibimi yapacak mısınız?

Obezite ameliyatı sonrası 1 yıl boyunca ücretsiz doktor ve diyetisyen desteği sağlıyoruz. Bu süreçte sizi hem yakından takip ediyoruz hem de yanınızda olduğumuzu hissetmenizi istiyoruz.

Sizleri bilgilendirmek için hazırladığımız videomuzu izleyebilirsiniz.

Yurt dışından gelen hastalar için

 

Hangi otelde kalacağım?

İstanbul’un en konforlu otellerinde 5 yıldızlı hizmet alacaksınız.

Ön görüşme için ücret verecek miyim?

Ön görüşme ve muayene için ekstra bir ücret ödemeyeceksiniz.

Havalimanından beni karşılayacak mısınız?

Havalimanından profesyonel ekibimiz sizi karşılayacak ve VIP araçlarımızla transferiniz gerçekleştirilecek.

Otelden hastaneye ve kliniğe nasıl geleceğim?

Aynı şekilde otel-klinik-hastane yolculuklarınız da özel araçlarımızla yapılacak.

Hangi hastanede ameliyat olacağım?

Türkiye’nin teknolojik alt yapısı gelişmiş, modern araç ve yöntemlerin kullanıldığı, ameliyathanesinden odalarına kadar her alanında konfora önem veren en prestijli hastanelerinde (Medicana, Memorial, MedicalPark) ameliyatınızı gerçekleştireceğiz ve ameliyat sonrası istirahat döneminizi de bu hastanelerde geçireceksiniz.

Kaç gün Türkiye’de kalmam gerekecek?

Görüşme, tetkikler, ameliyat ve ameliyat sonrası dinlenme süreciniz için sizi minimum 5 gün İstanbul’da misafir edeceğiz.

Ameliyattan sonra ne sıklıkta ve nasıl sizinle görüşeceğim?

Ameliyattan sonra 1 yıl boyunca her ay ücretsiz online görüşmeler yapacağız.

Diyetisyen desteğini kendi ülkemde mi alacağım?

Online görüşmeler ile diyetisyenimiz size ücretsiz destek olacak.

Operasyondan kaç gün sonra uçağa binebileceğim?

Operasyondan 3 gün sonra uçağa binebileceksiniz.

 

Merak Edilen Diğer Sorular

 

İşe ve normal yaşantıma ne zaman dönebilirim?

5-7 gün sonra işe ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Ameliyattan sonra şeker, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarım bitecek mi?

Yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları ve uyku apnesi gibi problemlerin en önemli kaynağı aşırı kilodur. Eğer sizde bu hastalıklar varsa obezite ameliyatından sonra ideal kilonuza kavuşmaya başladığınızda muhtemelen hepsi azalarak bitecek.

Ameliyattan sonra diyet yapacak mıyım?

Ameliyattan sonra mutlaka uymanızı isteyeceğimiz bir diyet programınız olacak. Ama endişelenmeyin; açlık hissiyatınızın azalması diyete uyum sağlamanızı kolaylaştıracak. Diyet, spor ve vitamin destekleri ile sağlıklı bir zayıflama süreci yaşayacağız. Bu süreçte ekip olarak yanınızda olacağız.

Ameliyattan sonra dikkat etmem gereken şeyler neler?

Bizim önerdiğimiz diyet ve spor programına uyumumuz önemlidir. Bizimle iletişimde kalmanız kilo verme döneminde size yardımcı olacaktır. Özellikle erken dönemde kahve, alkollü ve gazlı içecekleri tüketmemeniz önerilir. Sizin için hazırladığımız “ameliyat sonrası uyum” kitapçığımızda yapılması ve yapılmaması gereken her şeyi tek tek yazdık.

Obezite ameliyatından sonra ne zaman hamile kalabilirim?

Obezite ameliyatından 18 ay sonra hamile kalınmasını öneriyoruz. Bunun nedeni kendi kilonuzla ilgilenirken bebeğinize gerekli besinleri verememenizdir. Ayrıca hızlı kilo kaybı fetusa zarar verebilir.

Obezite ameliyatından sonra normal doğum yapabilir misiniz?

Evet, yapabilirsiniz. Tüp mide ameliyatından sonra hamilelik süreci yaşayan ve normal doğumla bebeğini dünyaya getiren Ebru’nun videosunu izleyebilirsiniz.

>> Bu bölüm ile ilgili diğer konular